ТООМЦ

Брадача

 

Брадача се налази  у атару средњевековног пазарног места Кула, једног од најбогатијих насеља у Браничеву у то време. Око 3 километра је удаљен од главог пута, преко реке Витовнице. Настао у приближно исто време када и манастир Заова, срушен од стране Турака, али за његову обнову је морало проћи много више времена. Манастир је обновљен тек крајем ХХ века, на постојећим рушевинама и темељима старог манастира.

Из вести о преписивању црквених књига можемо закључити да је Брадача кроз дужи временски период била манастир који је окупљао преписиваче и представљао значајнији верски и културни центар. Какав је значај имао можемо назрети захваљујућим археолошким налазима у самој цркви и око ње. Према речима свештеника Десимира Јовића, у цркви је нађено 10 људских скелета. Посебну пажњу привлачи скелет жене пронађен напољу, одмах изнад олтара. Сахрањена је са малим дететом у наручју и великим ковачким ексером у глави. Крај ње био је костур девојчице од 12-так година.

 

Велики број књига нестао је у турским пљачкањима и паљењима и српским бежанијама и сеобама.

Најстарији писани помен потиче из 16 века, када је манастир био „жив“ и активан. Када га је крајем 17 века посетио патријарх Арсеније Чарнојевић, будући предводник у Великој сеоби Срба, био је пуст и у рушевинама. Узео је неколико минеја из опустеле цркве и понео их са собом. У минеју за месец април патријарх  Арсеније је записао :“На путу по нахији браничевској нађох ову књигу манастира Брадаче. Манастир пак овај беше запустео… и узех је на службу нашој смерности. Ако ли се поврати манастир Брадача, опет да буде манастиру на службу и н иком другом. Ко је отме – да му није просто него проклето“.

 

Народно предање везује ову светињу за страдање сестре Јелице, а оно се приписује времену кнеза Лазара. Верује се да је манастир настао на месту где је пала њена брада. Слично  Заови и  Брадачи и остали манастири који су настали у браничевском крају добијали су имена према деловима тела растргнуте сестре Јелице, манастири:  Сестрољин и Рукумија.

 

Света Петка – Змајевац

24997670

Постојање давне светиње у североисточном делу смољиначког атара, на месту које се и даље зове Манастир, нико не доводи у питање ни у селу Смољинцу, ни у његовој околини. Мада нема никаквих водљивих трагова цркве, нити постоје икакви записи и натписи који би потврдили да је ту постојала богомоља, сам назив потеса Манастир убедљиво говори да је он ту заиста био.

           Предео у којем је био манастир одвајкада се зове Змајевац, па се и у народу често помиње манастир Змајевац.

            По народном предању, манастир је славио Свету Параскеву, па се на тај дан сваке године крај извора окупља мноштво света из Смољинца, Кобиља, Шапина, забреге… Ту се такође реже колач и на Св. Вартоломеја и чини литија.

            На месту где се налазио манастир и данас је многопоштована света и лековита вода на који долазе становници Смољинца и свих околних села јер сви верују да та вода лечи од болести очију и да јача организам.

Садашњу капелу, налик на црквицу, димензија 5,40х5х6 метара саградила је омладина из Смољинца 1991. године. Идући ка главном извору, одмах до капеле са десне стране сазидан је и дом за окупљање народа са неопходним просторијама.